ORDO FRANCISCANUS SAECULARIS

strona Wspólnoty Narodowej w Polsce

Klasztor Prowincji Matki Bożej Anielskiej Braci Mniejszych
02-679 Warszawa, ul. J. Kaczmarskiego 98a

Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce

Region Łódzki – wieści

Zapraszamy:

Regionalny dzień skupienia FZŚ Regionu Łódzkiego przy grobie bł. Rafała Chylińskiego (z racji liturgicznego wspomnienia w dniu 2 grudnia)

[Rozmiar: 452096 bajtów]

W dniu 1 grudnia 2018 roku w Sanktuarium Świętego Antoniego i Błogosławionego Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach odbył się coroczny regionalny dzień skupienia dla FZŚ z Regionu Łódzkiego, w którym uczestniczyli członkowie z 21 wspólnot miejscowych (ok. 150 osób) z całego Regionu.

[Rozmiar: 410517 bajtów]

Tegoroczny dzień skupienia przy grobie bł. Rafała Chylińskiego, patrona naszego Regionu, był połączony z uroczystością upamiętniającą 100 rocznicę powrotu do tutejszego klasztoru OO. Franciszkanów, którzy ponownie prawo powrotu do łagiewnickiego klasztoru uzyskali w 1918 r. i 40-lecie działalności WSD OO. Franciszkanów.

Spotkanie rozpoczęła s. Elżbieta Uram, przełożona Regionu Łódzkiego, która powitała wszystkich zgromadzonych braci i siostry wraz z ojcami asystentami, po czym rozpoczęła się Koronka Franciszkańska ku czci Siedmiu Radości NMP, której przewodniczyła s. Honorata Klimowicz – zastępca przełożonej regionu. Następnie o. Stanisław Ziemiński OFM Conv – asystent regionalny – wygłosił konferencję i odczytał Akt zawierzenia naszego regionu bł. Rafałowi Chylińskiemu, po czym był czas na komunikaty z Rady Regionu i rozdanie materiałów formacyjnych.

[Rozmiar: 202780 bajtów]

O godzinie 11.30 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez wielu kapłanów przybyłych na dzisiejszą uroczystość, której przewodniczył ks. abp Władysław Ziółek, biskup senior Archidiecezji Łódzkiej, a homilię wygłosił prowincjał Prowincji pw. Matki Bożej Niepokalanej OO. Franciszkanów Conv Wiesław Pyzio OFM Conv.

[Rozmiar: 204396 bajtów]

Po Mszy św. wszyscy udaliśmy się do Wyższego Seminarium Duchownego na ciepły posiłek. Od godz. 14.00 do 16.00 uczestniczyliśmy w II sesji sympozjum naukowego, w czasie, której były przedstawione wspomnienia z działalności 40 lat WSD w Łodzi-Łagiewnikach przez min. abp. seniora Władysława Ziółka, absolwentów, ojców i profesorów tu pracujących, którą zakończyliśmy tegoroczny dzień skupienia.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania serdeczne Bóg zapłać.

Rekolekcje Regionalne FZŚ w Porszewicach

[Rozmiar: 220545 bajtów]

 
 

W dniach 21 - 23 września 2018 roku w Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach odbyły się Rekolekcje Regionalne Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Regionu Łódzkiego, które wygłosił o. Gustaw Lewandowski OFM, a w posłudze wspierał go o. Stanisław Ziemiński OFM Conv, nowy Asystent Regionalny.


Rekolekcje zostały przygotowane przez Radę Regionu. Udział w nich wzięło ponad 100 Braci i Sióstr z większości Wspólnot Miejscowych w regionie.

[Rozmiar: 222594 bajtów]

Pierwszy dzień rekolekcji rozpoczęliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia w czasie której była także możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty. W programie rekolekcji była także codzienna Msza św. i modlitwa Liturią Godzin, Droga Krzyżowa w plenerze, Apel Jasnogórski, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka Franciszkańska, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i czas na modlitwę indywidualną w ciszy.

Czas rekolekcji przeżywaliśmy razem z naszymi patronami bł. Anielą Salawą i bł. Rafałem Chylińskim, których relikwie były z nami w czasie modlitwy wspólnotowej i indywidualnej a także konferencji.

Tradycyjnie, już od kilku lat, w drugim dniu rekolekcji przybył do nas zaprzyjaźniony kapłan, przyjaciel Franciszkanów Świeckich, ksiądz doktor Kazimierz Dąbrowski - pracujący w archiwum Archidiecezji Łódzkiej.

[Rozmiar: 366741 bajtów]

Rekolekcje zakończyliśmy wspólnym zdjęciem i obiadem.

Regionalna Pielgrzymka do Niepokalanowa

Dnia 16.06.2018 r. odbyła się Regionalna Pielgrzymka FZŚ Regionu Łódzkiego do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie, w której uczestniczyło około 150 członków z wielu wspólnot miejscowych z całego Regionu.

[Rozmiar: 262451 bajtów]

Pielgrzymkę rozpoczęliśmy od wzięcia udziału w emisji Panoramy Tysiąclecia, która przedstawia historię Polski, a następnie udaliśmy się do Muzeum św. Maksymiliana, gdzie wysłuchaliśmy historii Niepokalanowa przedstawionej przez przewodnika. Po zwiedzaniu Muzeum część sióstr i braci udała się do Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, w której pracują Bracia Zakonni z tutejszego klasztoru, a których służba w tutejszej jednostce jest jedną z form apostolstwa oraz wypełnienia przykazania miłości bliźniego.

Po zwiedzaniu obiektów należących do Sanktuarium rozpoczęliśmy czas wolny, następnie spożyliśmy wspólnie obiad.

[Rozmiar: 159650 bajtów]

 
To nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy Mszą świętą koncelebrowaną sprawowaną przez Ojca Henryka Hajzlera OFM – gwardiana, proboszcza oraz asystenta Wspólnoty Miejscowej w Kole, Ojca Andrzeja Kaliściaka OFM Conv – asystenta Wspólnoty Miejscowej w Kaliszu. Mszy świętej przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ojciec Stanisław Ziemiński OFM Conv – asystent FZŚ Regionu Łódzkiego.


[Rozmiar: 369182 bajtów]

Po Mszy świętej część uczestników pielgrzymki udała się do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, gdzie o. Sławomir Denderski OFM Conv przybliżył nam historię Sanktuarium. Po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez o. Sławomira odwiedziliśmy Siostry Klaryski, których klasztor znajduje się przy Sanktuarium.

Przeżyta wspólnie pielgrzymka sprawiła nam wiele radości i pozwoliła jeszcze bardziej zacieśnić braterstwo w naszym regionie.

Kapituła Sprawozdawczo-Wyborcza w Regionie Łódzkim

[Rozmiar: 151106 bajtów]

 
Dnia 28 października 2017 roku w naszym regionie odbyła się dziewiąta sprawozdawczo-wyborcza Kapituła. Dzięki życzliwości wspólnoty seminaryjnej, na czele z rektorem o. Jarosławem Bartosem, miała ona miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów Konwentualnych w Łodzi Łagiewnikach.

Kapitule przewodniczyła s. Joanna Berłowska OFS, przełożona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Z ramienia Asystentów FZŚ w Polsce kapitułę wspomagał o. Andrzej Romanowski OFM Cap.

Region Łódzki miał zaszczyt gościć również delegata kurii Archidiecezji Łódzkiej o. Kazimierza Kubackiego SJ oraz asystenta wspólnoty miejscowej przy kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi ks. Kazimierza Dąbrowskiego. Na kapitułę przybyli radni ustępującej Rady Regionu wraz z ojcami Asystentami o. Edwardem Mastalerkiem OFMConv. oraz o. Gustawem Lewandowskim OFM, wspólnoty miejscowe wydelegowały 31 delegatów.

Po uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem o. Andrzeja Romanowskiego, odbyła się część sprawozdawcza i dyskusja nad złożonymi sprawozdaniami. Po przerwie obiadowej odbyła się część wyborcza.

[Rozmiar: 328489 bajtów]

Po przeprowadzeniu tajnych głosowań została przez delegatów wybrana Rada Regionu w następującym składzie:

  • Przełożona s. Elżbieta Uram – Łódź
  • zastępca s. Honorata Klimowicz – Zduńska Wola
  • radna s. Ryszarda Sikorska – Łódź
  • radna s. Ania Szczur – Bedoń
  • radna s. Barbara Ziemska – Łódź
  • radna s. Małgorzata Szwed – Warta
  • radny br. Sylwester Klimowicz – Zduńska Wola
  • radny br. Sylwester Górecki – Kalisz
[Rozmiar: 188906 bajtów]

Po zatwierdzeniu i Błogosławieństwie Rady oraz wszystkich członków Kapituły s. Joanna Berłowska złożyła życzenia nowej Radzie. Na zakończenie kapituły przełożona Regionu s. Elżbieta Uram podziękowała wszystkim uczestnikom Kapituły za przybycie i pracę na rzecz Regionu Łódzkiego.

Pokój i Dobro!

Kapituła Sprawozdawczo-Wyborcza Rady Regionu Łódzkiego FZŚ

lodzki007 (361 kB)
lodzki008 (82 kB)

.
W dniu 18 października 2014 roku w Łodzi odbyła się VIII Kapituła Regionu Łódzkiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Kapitule przewodniczyła przełożona narodowa FZŚ w Polsce s. Joanna Berłowska, uczestniczył w niej Asystent Narodowy Zakonu w Polsce o. Gabriel Kudzia OFM.

Dziękujemy całej Wspólnocie Regionalnej za odpowiedzialny udział w VIII Kapitule Regionu Łódzkiego.

.

lodzki009 (125 kB)

.
Nową Radę Regionu Łódzkiego naszego Zakonu tworzą:

Przełożona Regionu – s. Elżbieta Uram
zastępca przełożonej – br. Piotr Jaworski
sekretarz – s. Honorata Klimowicz
skarbnik – s. Anna Szczur
radna ds. formacji – s. Barbara Ziemska
radny – br. Jakub Foremniak
radna – s. Ryszarda Sikorska
radny – br. Sylwester Górecki

Pielgrzymka do Charłupi Małej

lodzki005 (119 kB)

14 czerwca 2014 r. Region Łódzki spotkał się w Charłupi Małej. Jest to miejscowość w której znajduje się Maryjne Sanktuarium wsławione wieloma łaskami. Przyjął nas bardzo serdecznie gospodarz tego świętego miejsca, kustosz i proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP Ks. prałat Grzegorz Drzewiecki. Przybyliśmy w grupie około 100 osób, ze wspólnot z Łodzi, Zduńskiej Woli, Kalisza, Tomaszowa Mazowieckiego, Warty.
Opiekę duchową roztoczył nad nami Asystent Regionu Łódzkiego ojciec Edward Mastalerek OFM Conv. Kustosz sanktuarium, ks. prałat Grzegorz Drzewiecki, opowiedział nam historię tego miejsca, bogatą w wydarzenia historyczne i religijne.
Głównym punktem naszego spotkania była Eucharystia, której przewodniczył ojciec Edward Mastalerek OFM Conv., który w dn. 2.06.2014 obchodził 30-lecie swojego kapłaństwa, była to sposobność, by złożyć mu życzenia i wyrazić wdzięczność za jego służbę.
Pielgrzymka była połączona z dniem braterstwa, był to czas na rozmowy, śpiew i agapę. Bardzo cenna była dla naszej wspólnoty obecność scholii ze Zduńskiej Woli, która śpiewem, dziecięcym wdziękiem bardzo ubogaciła nasze spotkanie.
Wszystkim za obecność, za wytworzenie braterskiej atmosfery w duchu Świętego Franciszka, serdecznie dziękujemy.

Pielgrzymka Regionu Łódzkiego do Lichenia

lodzki004 (115 kB)

W dniu 17 maja odbyła się Pielgrzymka Regionu Łódzkiego FZŚ do Lichenia. Jest to nasze obrane regionalne Sanktuarium, do którego od kilku lat w maju pielgrzymujemy. Naszą modlitwą objęliśmy bezcenny Dar Pokoju dla wszystkich, którzy przeżywają dramat wojny. W tym roku około 150 Sióstr i Braci przybyło do Lasu Grąblińskiego, aby wspólnie przeżyć Drogę Krzyżową w miejscu Objawień Matki Bożej. Naszej modlitwie towarzyszyli czcigodni nasi Ojcowie Asystenci wspólnot miejscowych: Ojciec Andrzej Kaliściak OFM Conv. z Kalisza, Ojciec Miłosz Zwardoń OFM z Koła, Ojciec Gustaw Lewandowski OFM z Łęczycy oraz Ojciec Krzysztof Świsłowski OFM Conv. z Łodzi. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, by tam zjednoczyć się na wspólnej Eucharystii. Był też czas na braterskie rozmowy i indywidualną modlitwę. Na zakończenie naszej pielgrzymki odmówiliśmy o godzinie 15:00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego, polecając przez tę modlitwę wszystkie nasze troski. Dziękujemy Bogu za ten piękny dzień, choć po ludzku deszczowy i zimny.

lodzki002 (127 kB) lodzki003 (145 kB)

Dziękujemy Bogu za ten piękny dzień, choć po ludzku deszczowy i zimny.

Regionalne Rekolekcje FZŚ w Porszewicach

[Rozmiar: 119805 bajtów]

W dniach 18 -20 maja br. w Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym w Porszewicach odbyły się rekolekcje regionalne FZŚ, przygotowane przez Radę Regionu Łódzkiego. Wzięło w nich udział 70 braci i sióstr FZŚ Regionu Łódzkiego. Rekolekcje prowadził nasz asystent regionalny o. Edward Mastalerek OFM Conv., który w czasie rekolekcji wygłosił kilka konferencji. Mieliśmy zaszczyt również gościć Ojca Miłosza Zwardonia OFM z Koła, który czynnie włączył się w otocznie naszej Wspólnoty opieką duchową.

W programie rekolekcji nie zabrakło codziennej Mszy św. i Apelu Jasnogórskiego, Nabożeństw Majowych i Drogi Krzyżowej oraz liturgii godzin. Podczas rekolekcji swoją obecnością zaszczycił nas ks. dr Kazimierz Dąbrowski. Obecność Księdza dała wyraz obopólnej więzi.

Rekolekcje w Porszewicach okazały się jak zawsze bardzo owocne w zacieśnieniu więzi braterskich z innymi wspólnotami, nawiązaniu nowych znajomości i ogromnemu ubogaceniu duchowemu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i poprowadzenia rekolekcji, szczególne podziękowania naszym Czcigodnym Ojcom. Do zobaczenia za rok!

Pokój i Dobro!

opracowanie - br. Zygfryd

projekt: www.atcsites.com